02262024pon

Investícia napriamo

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Jedna nemenovaná finančno-sprostredkovateľská firma a svetoznáma mutácia exkluzívneho časopisu vyhlasovali  ocenenie v oblasti „Investícia roka 2013“. Čo ma potešilo, že už aj širšia, nazvime to- „odborná verejnosť“, registruje otvorené podielové fondy renomovaných zahraničných správcovských spoločnosti. 

investicia napriamo2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Investičný paradox?

Dnes ma zaujali 2 články[1], ktoré rozoberali približne rovnakú tému. Ide o 2 príbuzné portály, konkrétne:

https://www.investujeme.cz/investici-roku-2013-ovladla-nizka-volatilita/

https://www.investujeme.sk/fincentrum-a-forbes-ocenovali-najlepsie-podielove-fondy/

Jedna nemenovaná finančno-sprostredkovateľská firma a svetoznáma mutácia exkluzívneho časopisu vyhlasovali  ocenenie v oblasti „Investícia roka 2013“. Čo ma potešilo, že už aj širšia, nazvime to- „odborná verejnosť“, registruje otvorené podielové fondy renomovaných zahraničných správcovských spoločnosti. V kategórii akciové fondy vyhral totiž môj obľúbený správca Franklin Templeton. Jeho fond s celým názvom Franklin European Small – Mid Cap Growth Fund. Mal zaujímavé kladné ročné zhodnotenie s ohľadom na väčšie riziko a alokáciu (keďže ide o akciový otvorený podielový fond). Nepochopil som však, ako je možné, že rovnaký fond dosiahol pri českej ankete iné, „hrubé“ výnosy, ako na Slovensku. Dokonca iné, ako uvádzajú nezávislé stránky zamerané na fondové témy. Pozorne si všimnite český článok, kde sa uvádza hrubý výnos 48,49%. Slovenská verzia však (zhodnotila?) „iba“ 36,12%. Toto zhodnotenie súhlasí s tým na stránke fondsprofessionell.at

Avšak zhodnotenie 48,49% som nenašiel a to má daný fond až 5 mutácii:

investicia napriamo1

No nič, možno existuje nejaká iná mutácia, ktorú ani profesionálne rakúske stránky nenašli...

Tiež ma zaráža označenie „hrubý výnos“. Naši klienti, ktorí majú tento fond inkasujú čisté výnosy ako sa uvádzajú aj v týchto nezávislých portáloch. Kde je teda chyba? Aký investičný paradox sa nám rôzne inštitúcie, cez ktoré tečú klientské peniaze snažia ukázať? Že existujú výnosy, o ktorých nevedia ani profesionálne zahraničné portály, a že aj tak nie sú uvedené v čistom? Aké percentá je ešte potrebné odčítať, aby sme sa dostali na reálne čísla?

Moji klienti takéto veci neriešia. Viem im otvoriť depozitný účet tak, aby ich majetok po právnej aj ekonomickej stránke zhodnocoval v čistom. Je to fér?

Hľadajte profesionálov pre svoj majetok.
[1] Články boli prečítané dňa 6.2.2014 o 22.00, t.j. cca 24 hodín po ich zverejnení


Článok pre Vás pripravil Mgr. Martin Császár.

295230 3194387597969 1807456909 n

 

Mgr. Martin Császár

- PFA pre kapitálové trhy

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

TV program: