09302023sob

PR články, komerčné, Levice

Hľadáte skvelú dovolenku? Navštívte Nitru, najstaršie mesto na Slovensku

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Nitra, jedno z najstarších miest na Slovensku sa pýši nielen množstvom historických pamiatok, ale takisto zábavnými atrakciami pre všetky vekové kategórie. Na svoje si prídu deti, dospelí aj tí najstarší. Chceli by ste vyťažiť z niekoľkých dní v tomto meste maximum? V tom prípade Vám portál Hauzi prináša skvelé tipy na výlety v okolí Nitry.

Hľadáte skvelú dovolenku? Navštívte Nitru, najstaršie mesto na Slovensku

Ponitrianske múzeum

Dovolenku na Slovensku, presnejšie v meste Nitra, môžete začať návštevou Ponitrianskeho múzea, zameraného na botaniku, zoológiu, archeológiu, históriu, etnografiu a numizmatiku nitrianskeho regiónu. Nachádzajú sa v ňom tri stále expozície, a to Skvosty dávnovekého Slovenska, Nitriansko v zrkadle dejín a Život v lesných a vodných biotopoch.

Skvelou správou je takisto to, že Ponitrianske múzeum každoročne pripravuje približne 25 špeciálnych výstav, besied a zaujímavých aktivít. Ak si chcete užiť jednu aj vy, sledujte oficiálnu webovú stránku múzea.

Nitrianska galéria

Milovníci umenia si na svoje prídu v Nitrianskej galérii, nachádzajúcej sa v prepychovej palácovej budove na Župnom námestí. Pokochať sa môžete piatimi výstavnými priestormi, a to Reprezentačnými sálami, Salónom, Galériou mladých, Bunkerom a Farebnou galériou.

V galérii sa takisto konajú rôzne spoločensko-kultúrne a výchovno-vzdelávacie podujatia. Všetky aktuálne informácie o podujatiach nájdete na oficiálnych stránkach.

Synagóga v Nitre

Budova synagógy je jednou z najkrajších v Nitre. V centre historickej časti mesta stojí už od roku 1911. Kým v minulosti slúžila na viacero účelov, dnes sa využíva spravidla na koncerty a výstavy. Okrem toho sa tu nachádza expozícia umelca Shraga Weila. Na poschodí nájdete ešte expozíciu holokaustu.

V bežné dni ju môžete navštíviť počas otváracích hodín dostupných na webových stránkach.

Hľadáte skvelú dovolenku? Navštívte Nitru, najstaršie mesto na Slovensku

Nitriansky hrad

Čo by to bolo za výlet v Nitre, ak by ste počas neho nenavštívili dominantu mesta, Nitriansky hrad? Ten sa nachádza na vyvýšenom slovanskom hradisku, vďaka čomu mal v minulosti perfektnú strategickú pozíciu. Od svojho postavenia vydržal niekoľko ničivých útokov. V súčasnosti je sprístupnený pre širokú verejnosť.

V areáli hradu nájdete Diecézne múzeum, prvé múzeum svojho druhu na Slovensku a románsky kostol sv. Emeráma so vzácnou freskou.

Do interiéru hradu môžete ísť samostatne, prípadne si viete objednať komentovanú prehliadku.

Nitrianska kalvária

Ešte predtým, ako sa vyberiete na kalváriu, si nezabudnite vybaviť výhodné ubytovanie v Nitre, kam sa po celom dni na nohách vrátite a dobre si oddýchnete. Následne môžete pokračovať vo svojich plánoch, objavovať historické miesta opradené tajomstvami.

Nitrianska kalvária je vhodná pre každého, kto sa chce na chvíľu vzdialiť od hluku veľkomesta a túži po kratšej a nenáročnej túre. V cieli sa nachádzajú tri kríže a Kaplnka Božieho hrobu s vežou.

Na kalváriu zvyčajne chodia pútnici, no jej návštevu nemusíte plánovať za týmto účelom. Z vrcholu máte krásny výhľad na celé mesto.

Dražovský kostolík

V mestskej časti Dražovce sa nachádza pekný malý kostolík, nazývaný Dražovský alebo Kostol svätého Michala Archanjela. Ide o najstarší románsky kostol na Slovensku. Bohužiaľ, je celoročne zatvorený. Otvára sa len v prípade ojedinelých omší, svadieb alebo ohlásených návštev. Pokochať sa ním však môžete zvonka. Nehovoriac o krásnom výhľade.

Hľadáte skvelú dovolenku? Navštívte Nitru, najstaršie mesto na Slovensku

Čo ďalej?

Prešli ste všetky pamiatky a stále vám zostal čas? Pokračujte teda na Hradisko Zobor, najstaršiu a najrozsiahlejšiu pamiatku v meste, alebo navštívte Svoradovu jaskyňu, nachádzajúcu sa neďaleko Svoradovho prameňa.

K ďalším alternatívam sa radí Botanická záhrada SPU v Nitre, súsošie sv. Cyrila a Metoda a socha Corgoňa.

Naplánujte si dovolenku v Nitre a objavte všetky jej historické zákutia aj prírodné miesta, ktoré lákajú svojou zaujímavou atmosférou.

Foto č. 1: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1759976
Foto č. 2: Autor: Lukáš Kulla, Zdroj: https://unsplash.com/photos/Nm6CYs0JRng
Foto č. 3 - Autor: Lukáš Kulla, Zdroj: https://unsplash.com/photos/_q7txEmo4V8

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

TV program: