09242023ned

Príbeh opusteného orlieho mláďatka Karola pokračuje kampaňou "Návrat orlov"

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

NITRA 4. novembra 2015 - Práve na deň Karolových menín začína kampaň pre ohrozené orly na Slovensku. Príbeh adoptovaného orlíčaťa Karola, ktorý sa stal symbolom ochrany orla kráľovského, sledovalo počas letných mesiacov s napätím celé Slovensko.

Príbeh opusteného orlieho mláďatka Karola pokračuje kampaňou

Na obidvoch fotografiách je adoptovaný orol Karol vpravo, jeho sestra Katka vľavo.

Úspešná adopcia vyústila do spoločnej kampane mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) a Západoslovenskej energetiky, a.s. (ZSE) a má názov Návrat orlov. Jej cieľom je prinášať informácie o orloch a zapojiť verejnosť do iniciatívy na zlepšenie podmienok pre vzácne dravce a ich vrátenie do krajiny.

Andrej Budai photo - video - fotografické a video služby - svadby, stužkové, promócie, birmovky, plesy, rodinné a firemné stretnutia a akcie, športové a spoločenské podujatia...
Orol kráľovský patrí medzi najohrozenejšie druhy dravcov na Slovensku s veľkosťou populácie približne 50 hniezdnych párov. Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku sa už viac ako 30 rokov venuje pravidelnému, systematickému monitoringu druhu a aktivitám na zlepšovanie podmienok pre jeho prežitie vo voľnej prírode. Prírastok populácie orla kráľovského je zreteľný predovšetkým vo východnej časti krajiny, kde hniezdi až 70 percent párov slovenskej populácie a ich počet sa za 30 rokov postupne každým rokom zvyšuje. Na západnom Slovensku sa počet hniezdiacich párov nezmenil už 10 rokov! Za túto situáciu je v prvom rade zodpovedný človek; orly sa stávajú obeťou nelegálnej činnosti; často sú zastrelené, otrávené, vážne zranené. Necitlivé hospodárske postupy v lesných porastoch a na poľnohospodárskej pôde spôsobujú, že orly nemajú kde hniezdiť a nenachádzajú dostatok potravy,“ informuje Lucia Deutschová z RPS.
Príbeh opusteného orlieho mláďatka Karola pokračuje kampaňou
Veríme, že aj vďaka kampani Návrat orlov dokážeme zlepšiť podmienky pre orly a vrátiť tak majestátne vtáky späť do našej krajiny. Symbolom ochrany orla kráľovského na Slovensku sa tento rok v lete stalo opustené orlie mláďa Karol, ktoré sa podarilo vďaka ľudskej obetavosti zachrániť. Po tom, ako ho opustili vlastní rodičia, pretože priamo pod hniezdom prebiehala rozsiahla ťažba, bolo orlíča niekoľko dní kŕmené v ľudskej opatere. Následne dostalo druhý domov u adoptívnych orlích rodičov, ktorí sa o neho vzorne starali a začiatkom augusta vyletelo z hniezda. Jeho príbeh je nádejou pre všetky ďalšie orly. Za podporu našej kampane dostanú ľudia špeciálne vyrobené tričko a symbolické poďakovanie od samotného orla Karola. Pre verejnosť máme pripravených niekoľko zaujímavých aktivít. Stačí si pozrieť stránku www.navratorlov.dravce.sk,“ dodáva Deutschová.

Záštitu nad ochranou orla kráľovského na západe krajiny prevzala Západoslovenská energetika, a.s., vďaka ktorej môžu orly bezpečne dosadať na dnes už viac ako 8 tisíc stĺpov elektrických vedení bez rizika zásahu elektrinou. Sme hrdí na to, že i vďaka našej podpore môžeme pomôcť chrániť najvzácnejšieho orla na Slovensku,“ povedala Michaela Dobošová zo Západoslovenskej energetiky, a.s.

zdroj a fotografie: www.dravce.sk

POZRITE SI AJ:

Adoptovaný orol Karol už vyletel z hniezda

Opustené mláďa vzácneho orla kráľovského má už týždeň nových rodičov

Mláďa orla kráľovského z pohoria Tríbeč pri Nitre dostalo adoptívnych rodičov - fotografie a video


 

Portál NITRAONLINE.SK hľadá spolupracovníkov!

Portál Nitraonline.sk hľadá spolupracovníkov pre obchodné zastupovanie, na dopisovanie, realizáciu fotoreportáží a videoreportáží, redaktorskú prácu. Príp. ak sa venujete, alebo poznáte niekoho, kto by rád pracoval ako obchodný zástupca pre portál Nitraonline.sk s bezkonkurenčnými províziami, resp. ak poznáte niekoho, kto sa venuje, alebo by sa chcel realizovať napr. v tvorbe zaujímavých videí, video relácii, fotoreportáží, dopisovaní pre portál Nitraonline.sk, ozvite sa.

Tel.: 0903 671 087

e-mailTáto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.


Viac tu: https://www.nitraonline.sk/pracovne-ponuky/669-manazer-obchodny-zastupca-redaktor-fotograf-portalu-nitraonline-sk

Staňte sa spolutvorcom portálu NITRAONLINE.sk!

Ak je vo Vašom okolí niečo, na čo by ste chceli upozorniť, stalo sa niečo vo Vašom okolí, posielajte nám tipy, fotografie, videá, informácie, radi ich budeme na portáli Nitraonline.sk uverejňovať. Posielajte na e-mail: info (zavináč) nitraonline.sk, alebo telefonicky na: 0903 671 087.


 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

TV program: